Tarih

Burdur Tarihi ve Hakkında Bilgi

burdur-harita

Burdur Tarihi ve Hakkında Bilgi

burdur-harita

burdur-harita

Şehir Adı: Burdur
Burdur’un Nüfusu: 99.333
Burdur’un Yüz Ölçümü: 7,238km² (2,8 mi²)
Burdur’un İl Plaka Kodu: 15
Burdur’un Telefon Kodu: (+09) 248

Burdur’un Coğrafi Konumu:

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde de kalıp, 36-53 ve 37-50 kuzey enlemleri ile 29-24 ve 30-53 doğu boylamları arasında yer alır.

Burdur’un Tarihi:

Bu il birçok medeniyete ev sahibi yapmıştır. Malazgirt savaşından sonra Türklerin geldiği Burdur, Gred Çağında Psidya diye adlandırılırdı. Anadolu Selçuklu Devleti himayesine giren Burdur, Anadolu Selçuklu Devletinden sonra Hamitoğulları Beyliğine geçmiştir. Ama sonra Yıldırım Beyazıt 1391 tarihinde Burdur’u Osmanlı’nın topraklarına katmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Burdur’un Turistlik Yerleri:

Ulu Cami şehir merkezinde Pazar mahallesinde bir tepe üzerinde yer alam Ulu Cami Felekküddim Dündar Bey tarafından 1294 yılında yaptırılmıştır. Susuz Kervansaray ise Anadolu Selçuklu devri 19.yy kervansaraylarından olup İpek Yolu üzerinde bulunur. Burdur Konakları sivil Osmanlı mimarisini yansıtan Taşoda , Baki Bey konakları görülmeye değer güzelliktedir. Taşoda Burdur Merkez Pazar mahallesindendir. 17.yy Osmanlı sivil mimari örneklerinden birisidir.

Burdur’un Ekonomik Yapısı

Tarım olarak en çok tahıl üretmektedir. Türkiye’nin gülyağı’nın %15’i Burdur da üretilir. Meyvecilik bakımından üzüm bağları, bostan ve sebzecilikte iyidir. Tahıl ürünleri olarak, buğday, arpa çavdar, mısır şekerpancarı gibi ürünler üretilir. Hayvancılık bakımından gelişmiştir. Mera ve Çayırların çokluğu sebebiyle hayvancılık fazladır. Kıl keçisi, koyun ve sığır başlıca hayvanlarındandır. Bu şehir ormancılık bakımından da gelişmiştir. Burdur’un %35’ e yakını ormanlıktır. Bu ormanlar sanayiye büyük katkı sağlamaktadır.

Burdur’un Seyahat Ve Konaklama Alternatifleri:

Karayolunu tercih ederseniz İstanbul ile Burdur arası 7 saat 45 dakikadır. Uçakla yaklaşık İstanbul ile Burdur arası 45 dakikadır.

Burdur’un Nesi Meşhur?

Burdur Şişi Adana ve Urfa taraflarında yapılan onlara benzeyen ama daha ince şişlidir. Şiş köftesinin kıyması kaburga yatağı denilen et veya biraz kuyruk yağı ekleyerek sade bir tuz ilave edilerek çok lezzetli bir yemek haline gelir. Burdurun ceviz ezmesi de en önemlilerindendir. Bir kg irmik ve bir kg dövülmüş cevizi kaba konulur. Bir bardak su tencerenin içinde ılıklaştırılır. Bir kg şeker ılık su üzerine dökülerek eriyene dek karıştırılır. Şeker eriyince irmik ve cevize karıştırılarak çok lezzetli bir tat haline gelir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top