Sağlık

Boyun Fıtığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Neden Olur?

boyun-fitigi-neden-olur

boyun-fitigi-neden-olur

Omurgamızın boyun kısmı yedi adet omurdan oluşur ve hareket kabiliyeti en fazla olan kısmıdır. Bu omurlar arasında bulunan ve amortisör görevi gören diskler zamanla yıpranıp fıtıklaşır. Yerinden kayan diskler sinirlere baskı yaparak ağırlara sebep olur ancak her ağrı boyun fıtığına işaret etmez. Bu ağırlar başka rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. Genellikle kol ve boyun ağrısı ile beraber ellerde de güç kaybı görülürse boyun fıtığının habercisi olabilir.
Boyun fıtığı ilerlediği takdirde sinirler üzerindeki basıncı arttırarak el ve kollarda uyuşma,karıncalanma ve güç kaybı gibi belirtilerle görülebilir.

Kişi kendine ne kadar dikkat ederse yaşlandığı zaman vücudu yıpranmaya başlar. Omurlar da yer alan diskler yaşlılıkla ile kurumaya, yerlerinden kayıp dışarı çıkmaya başlar. Oluşan bu durum yaşlılıkta normal kabul edilir. Yaşlanmaya bağlı pek çok rahatsızlığı her ne kadar kabul edilmezse bile kişi kendine iyi baktığı takdirde bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkış süreci uzayabilir. Bir çok nedenler bu tür hastalıklara davetiye çıkarır. Bunlar;

  • Kötü beslenmek
  • Vücudumuza iyi bakmamak
  • Hareket etmemek
  • Sigara gibi vücuda zarar veren maddeler kullanmak

Bu tür nedenler hem erken yaşlanmanın nedenleri arasında sayılır hem de bu tür rahatsızlıklara neden olur.

Belirtileri

Boyun fıtığı hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Başlangıç aşamasında olan fıtık kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Şayet fıtık ilerlediği takdir de hafif ağrılar hastada meydana gelir. Bununla beraber hastanın sürekli aynı pozisyonda kalması zorlaşabilir. Mesela hasta bilgisayarın karşında çalışıyorsa bu çalışma zorlaşabilir. Herhangi bir yük kaldırımında yada alışveriş poşeti taşıma gibi işlerde boyun ve sırt üst bölümünde ağrılar meydana gelir. Şayet boyun fıtığı rahatsızlığının önlemi alınmazsa fıtık ilerler ve disk yuvasından iyice çıkarak sinirlere ve kaslara baskıyı arttırır. Böyle bir durumda boyun kilitlenebilir ve vücudu hareket ettirmek bile boyun bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olur.

Sinir üzerindeki baskı nedeniyle hastanın ellerinde ve kollarında güç kaybı meydana gelir. Başlangıç aşamasında olan boyun fıtığı genelde boyun tutulması gibi belirti verir.

Tedavisi

İlk olarak hastanın doktoruyla görüşüp gerekli testler yaptırması gerekir. Yapılan testlerle boyun fıtığı bulgusuna rastlanırsa ilk olarak başvurulan yöntem boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. Yapılan bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle oluşan ağrıları hafifletmek amacıyla doktor tarafından hastaya ilaçlar verilebilir. Verilen ilaçlar ağrıya yönelik olabilir ancak bu ilaçların kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlar hastaya zarar verebilir. Eğer doktor tarafından verilen ilaçlar ağrıyı kesmiyorsa hastaya fizik tedavi seçeneği sunulabilir. Fizik tedavi ile ağrıların olduğu bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere uyguladığı basıncın azaltılması hedeflenir.

Hastaya ameliyat seçeneği de sunulabilir ancak bu seçenek belirtileri kontrol altına alınamayan boyun fıtığı için bu seçenek gündeme gelebilir. Uzmanlar tarafından ameliyat en son başvurulacak seçenek olarak görülmektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top