Anne&Çocuk

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri: Çocuğun doğduğu andan itibaren annesine ihtiyacı olduğu kadar babasına da ihtiyacı vardır. Çocuğun annesi ile iletişimi farklı, babası ile olan iletişimi farklıdır. Çocuk annesi ya da babasını birbirinden ayırmaz ve herkesten kıskanabilir. Çocuğun ilgisine ihtiyaç duyduğu anne ve babalar mutlu olduklarında çocuk da mutlu olacak ve özgüven anlamında kendini geliştirebilecektir. Bir şekilde annesinden ya da babasından mahrum bırakılan çocuk kendini eksik hissedecek ve bir yerden sonra suçu kendinde aramaya başlayacaktır. Fakat tabii ki evin içinde huzurlu bir ortam yok ise, sürekli sesler yükseliyorsa ve ciddi anlamda anlaşmazlık söz konusu ise boşanmak çocukların psikolojisi için daha uygun bir adım olur. Boşanmak ilk çare değil, son çare olmalıdır.

Boşanan çiftler asla çocuğu kendine çekerek karşı tarafı dışlamasını istememelidir. Çocuk dünyaya anne ve babası sayesinde gelmiştir ve hiçbir şekilde ikisinin de varlığını yok sayamaz. Boşanmanın daha sağlıklı olduğu evliliklerde sadece kadın ve erkeğin birbirinden ayrılma kararı aldığı unutulmamalıdır. Anne ve baba oldukları değişmez bir gerçektir ve ömür boyu devam edecektir. Çocuk hiçbir şekilde boşanma davalarına katılıp taraf ya da şahit olarak gösterilmemeli ve bir taraf olması beklenmemelidir. Ancak kimle yaşamak istediğine kendi karar vermeli ve bu kararı verirken gerçekten özgür bırakılmalıdır.

Çiftler boşandıktan sonra asla birbirleri hakkında çocuklarla konuşmamalıdır. Çocuk için varlıkları inkar edilemez bir gerçek olsa da kötülenen bir anne ya da baba için çocuk tavrını belli etmeye çalışarak anne ya da babayı dışlamayı düşünecektir. Boşanan çiftler arasında mal paylaşımı ya da nafaka gibi konular mevcutsa bunlar da çocuğun bilgisi dışında tutulmalıdır.

Düzenli olarak annesi ve babası ile ayrı ayrı da olsa vakit geçirmek zorunda olan çocuk belirli gün kavramından çıkartılarak nerede ne kadar kalmak istiyorsa özgür bırakılmalıdır.
Çiftin boşanma sebebi anne ya da babanın yeni bir ilişkide olması ise bu durumda çocuğa asla bahsedilmemeli ve çocuk yanlış psikolojiler içine sokulmamalıdır.

Çift boşandıktan sonra evden ayrılacak olan taraf bir anda eşyalarını toplayıp evi terk etmemelidir. Bu durumu çocukla konuşarak aşamalı bir şekilde evden ayrılması çocuğun psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top