Tarih

Bitlis Tarihi ve Hakkında Bilgi

bitlis-harita

Bitlis Tarihi ve Hakkında Bilgi

bitlis-harita

bitlis-harita

Şehir Adı: Bitlis
Bitlis’in Nüfusu: 66,732
Bitlis’in Yüz Ölçümü: 10,582 km² (4,1mil²)
Bitlis’in İl Plaka Kodu: 13
Bitlis’in Telefon Kodu: (+90) 434

Bitlis’in Coğrafi Konumu:

Van gölünün Bitlis sınırları içinde kalan bölümü hariç yüzölçümü, 410 33’ – 430 11’ doğu boylamları arasında ve 370 54’ – 380 58’ kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

Bitlis’in Tarihi:

M.ö. 2000’li yıllara dayanan bir yerleşim merkezidir. İl sınırları içerisinde Urartu, Pers, Makedonya Krallığı ve Bizans dönemlerine ait izler bulunmaktadır. Bitlis, Hz. Ömer döneminde kumandan İyaz bin Ganem tarafından fethedilerek İslam topraklarına katışmıştır. Halife Hz. Ömer zamanında İslamiyet ile tanışmıştır. Bitlis, Müslüman Türklerin Anadolu’ya giriş tarihi olarak bilinen 1071’den itibaren çeşitli Türk beyliklerinin idaresinde Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim oluşuna kadar gelmiştir.

Bitlis’in Turistlik yerleri:

Bitlis’in en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir. Müze, 1971 yılımda hizmete açılmıştır. İlk zamanlarda açık hava müzesi olmuştur. Daha sonrasında ziyaretçi sayısı artması ile aynı noktaya bir müze binası yaptırılmıştır. İslahiye Medresesi, Bitlis’in en sağlam yapılarından biridir. 1216 yılında yaptırılmış ve hala çok sağlam bir şekilde durmaktadır. Bitlis kaleleri ise il merkezindeki güzel yapılardandır. M.Ö. 312 yılında yapılmıştır. Büyük İskender’in emri ile Leys Bedlis’in yaptığı kaleyi gezmek biraz zordur.

Bitlis’in Ekonomik yapısı:

Toprakları tarıma elverişlidir. Tahıl ürünleri olarak Buğday, çavdar, darı ve baklagiller yetiştirilir. Bu il’in tütünü az ama kalitelidir. Özellikle ceviz ve armutları meşhurdur. Hayvancılık olarak koyun , keçi ve sığır beslenir. Arıcılıkta da çok gelişmiş olan Bitlis ilinin balı çok lezzetli ve meşhurdur. Ormancılık olarak da çok gelişmiştir. Çünkü köylerin büyük çoğunluğu ormana yakındır.

Bitlis’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Bitlis’te Havaalanı yoktur. Bu yüzden en yakın iller olan Van ve Muş tan uçak seferleri yapılabilir. Araba ile giderseniz Konaklama olarak 70-100 TL arası günübirlik oteller vardır. İstanbul ile Bitlis arası 1536 Km olup yaklaşık 17 saat 30 dakika sürmektedir.

Bitlis’in Nesi Meşhur?

Bitlis’in yöresel yemeklerinden ilk gelenlerinden Bitlis köftesi vardır. Yağsız but ile yapılır ve çok lezzetlidir. Büryan Kebabı ise erkek koyun etinden yapılıp Bitlis’in yöresel yemeklerinden biridir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top