Tarih

Bingöl Tarihi ve Hakkında Bilgi

Bingöl Tarihi ve Hakkında Bilgi

bingol-harita

bingol-harita

Şehir Adı: Bingöl
Bingöl’ün Nüfusu: 266.019
Bingöl’ün Yüz Ölçümü: 8,253 km² (3,2 mi²)?
Bingöl’ün İl Plaka Kodu: 12
Bingöl’ün Telefon Kodu: (+90) 426

Bingöl’ün Coğrafi Konumu:

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alır. Bingöl şehri 38 27′ ve 40°27’doğu boylamları ve 41°20′ ve 39°54′ kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

Bingöl’ün Tarihi:

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin akımlarının etkisinde kalmıştır. Tarihçi Heredot bir eserinde Anadolu’yu bir takım bölgelere ayırarak bugünkü Muş ve Bingöl illerinin bulunduğu bölgeye “KOMOJEN” ismini vermiştir. Bingon ili Osmanlı Devleti zamanında komşu illere bağlıyken, Cumhuriyet devrinde bir il haline gelmiştir. İslam kaynaklarında Cebel-u Cur adıyla geçmektedir.

Bingöl’ün Turistlik yerleri:

Bingöl ilçesinde yer alan Kral Kızı Kalesi merkezden 2km uzaktadır. Bu tepeyi Pers Hükümdarı kızı için yaptırmıştır. Bugün mesire yeri olarak biliniyor. Sentarıus Kalesi, Murat vadisi üzerinde, Bingöl merkezine 18 km uzaktadır. Urartu kralı bu kaleyi yaylaları elinde tutabilmek için yaptırdı. Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde, çevresi gür ağaçları ile çevrilmiş Ata Park Bingöl ilçesinin en güzel yerlerinden biridir. Kığı Camii ilçesinin en eski eserlerindendir. Minarenin üstünde yazılan yazıdan; bu eserin, Pir Ali Bey Bin İbrahim Bey tarafından Hicri 700 tarihinde inşa edilmiştir. Minaresi yıkılan camii Hacı Hasan tarafından tamir edilmiştir.

Bingöl’ün Ekonomik yapısı:

Bingöl ilçesinin ekonomik olarak önde gelenleri tarım ve hayvancılık olmuştur. Tarım olarak başlıca tarım ürünler; fasulye, çavdar, arpa, buğday ve karpuzdur. Bingöl’e modern tarım daha yerleşmemiştir. En önemli ürünü ceviz’dir. Bingöl’ün cevizleri çok lezzetli ve büyüktür. Bingöl’de hayvancılık çok gelişmiştir. Sığır, keçi ve koyun beslenir. Bal ve kaymağı meşhurdur. Orman bakımından zengindir. Meşe ağaçları çoğunluktadır.

Bingöl’ün Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Bingöl arası mesafe 1.335km’dir Kendi aracınız ile giderseniz 15 saat 30 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz. Uçak ile giderseniz İstanbul ile Bingöl arası 2 saat sürmektedir.

Bingöl’ün Nesi Meşhur?

Yemek olarak içli köftesi ve sulu köftesi çok meşhurdur. Acı biber turşusu ve lahana turşusu da çok meşhurdur. Tatlılar olarak burma kadayıf ve silki baklavası çok meşhurdur.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top