Sağlık

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve TedavisiBileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi: Uyuşma hissi vücudumuzun farklı bölgelerini etkisi altına alabilir. Kimi zaman ayaklarda kimi zaman ise kollarda rastlanılan his kaybı önemli hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bu sebepten dolayı uyuşukluk durumunun şiddetine bağlı olarak tedavi sürecinizi başlatabilir ve önleminizi alabilirsiniz. Erken tanı her hastalığın kurtarıcı olduğu gibi uyuşukluk hissinin kaybolmasında da etkili olacaktır. Bileklerde uyuşma genellikle ev hanımlarında veya vaktinin büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiren kişilerde çok sık rastlanılan durumlardan biridir. Aynı zamanda bileklerde oluşan uyuşma karpal tünel sendromu olarak da bilinmektedir.

Ellerimizi ve parmaklarımızı normalden fazla kullandığımızda doku sıkışması oluşur ve bu durum uyuşma hissine yol açar. En önemli nedeni duruş bozukluğu olurken, sürekli olarak aynı pozisyonda duran bileğiniz zorlandığında ve sıkıldığında his kaybına neden olur. Bileklerde oluşan uyuşma hissi uzun süre devam ettiğinde ve şiddeti arttığında doktora başvurmalısınız. Aynı zamanda uyuşmanın vermiş olduğu şiddet ile ağrıya dönüşen bu hastalık ciddi sorunlara yol açabilir, ellerinizi ve parmaklarınızı hareket ettirmekte güçlük çıkartabilir.

Ellerinize veya bileklerinize çok fazla yük yüklediğinizde uyuşma hissi ortaya çıkabilir. Bilgisayar başında uzun vakit geçirdiğiniz de ve sürekli yazı yazdığınız da bileğinizde oluşan uyuşma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda bilekleri zorlayacak hareketler yaptığınız da his kaybına rastlayabilirsiniz. Bileklerde uyuşma problemi yaşadığınızda başvurmanız gereken bölüm beyin cerrahi polikinliği olacaktır.

Öncelikle oluşan uyuşmanın neden var olduğu yapılan testler sonucunda tespit edilmeye çalışılır. Muayene ile anlaşılmayan durumlarda ise yapılması gereken işlem EMG testi olacaktır. Uyuşmaya neden olan sinirlerin hangi alanda sıkışmış olduğu tespit edilerek tedavi süreci başlangıç gösterir. Tedavi sürecinde doktorun vermiş olduğu ilaçlar kullanılır. Eğer bu ilaçlar yetersiz kalıyorsa fizik tedavi uygulanır ve daha etkili sonuç alınır.

Bilekte uyuşma hissinin oluşmaması için alınacak pek bir önlem bulunmamaktadır. Alınması gereken en önemli ve en etkili önlem bireylerin hareketlerine dikkat etmesi olacaktır. Sürekli aynı pozisyonda özellikle bileklerin büzülü olduğu pozisyonda durulmaması gerekir. Sinir sıkışmasını engellemek için bileklerinizi zorlayıcı hareketlerden uzak tutacaksınız.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top