Biyografi

Benjamin Franklin Hayatı ve Eserleri

Benjamin Franklin Hayatı ve Eserleri

benjamin-franklin-hayati-ve-eserleri

benjamin-franklin-hayati-ve-eserleri

Franklin Benjamin (1706-1790) Diplomat bilim adamı yazar yayıncı ve basıncı olarak çok değişik alanlarda’ki önemli katkılarıyla tanınan Franklin Benjamin ABD tarihinde saygın bir yeri vardır. İngiliz kökenli ve 17 çocuklu bir ailenin 10.’uncu oğlu olarak Massa Chusettsin Boston kentinde doğdu. yalnızca 2 yıl Okula gidebildi. Bir süre babasının sabun ve mum imalathanesinde çalıştıktan sonra ağabeylerin’den birinin basimevinde çıraklık.yapmaya başladı.

El yazısımı değiştirerek yazdığı birtakım yazıları basılması için gizlice ağabeyinin oda kapısının altından atıyordu. Ağabeyi bunları kimin yazdığını anladığında aralarında kavga çıktı. Kendine iş aramak zorunda kalan 17 yaşındaki Franklin, Philadelphia’da bir basimevine girdi. İyi bir usta olduğundan Pennsvlvania valisi ona kendi basımevini kurma olanağı sağladı.

Franklin baskı makinesi ve hurufat almak için İngiltere’ye gitti. Ne var ki. vali sözünde durmayınca Londra’da parasız kaldı. Ama çok geçmeden bir basımevinde iş bularak iki yıla yakın İngiltere’de kaldı. Philadelphiaiya döndüğünde basım işini sürdürdü. I729’da, sıkıcı ve çok az sayıda okuyucusu olan bir gazeteyi satın alarak kısa zamanda bunu canlı, eğlendirici ve çok satılan bir yayına dönüştürdü. 1732-57 yılları arasında dürüstlüğü, çalışkanlığı ve sağduyu öven özdeyişlerin ver aldığı bir almanak (Poo Richard’s Ahnanac) yayımladı. Franklin’in ilgi alanı çok genişti. Bir kitaplık, hastane, gönüllü itfaiye örgütü, kent temizliği ekibi, sigorta şirketi ve daha sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne dönüşen Philadelphia Akademisi’ni kurdu. Geliştirdiği odun sobası 200 yıl kullanıldı.

Bu arada birkaç yabancı dil ile birkaç müzik aleti çalmayı öğrenmek için de zaman buldu. Bilime büyük bir ilgi duyan Franklin, fırtınalı bir havada gökyüzünde şimşekler çakarken uçurtma uçurarak yaptığı deneyde, şimşeğin aslında bir elektrik akımı olduğunu kanıtladı. Bu deneyden sonra da paratoneri buldu. Pozitif, negatif, elektrik pili gibi elektrikle ilgili terimleri de ilk kez Franklin kullanmıştır. 1753’te Kuzey Amerika’daki İngiliz kolonilerinin posta müdürü yardımcılığına atandıktan sonra hem etkin, hem de karlı bir posta hizmetleri servisi kurdu. 1755’te,

Fransızlara ve yerlilerle karşı kuzeybatı cephesinin savunulmasında önemli bir görev üstlendi. 1757’de, Pennsvlvania halkı ile Pennsylvania topraklarının en büyük bölümüne sahip Penn ailesi arasındaki çatışmayı çözümlemek için Ingiltere’ye gönderildi. Bu görevi başarıyla yerine getirdi ve 1762’de Philadelphia’ya geri döndü. İki yıl sonra, Amerikan kolonilerinden istenen vergiler konusunda İngiliz bakanlarla görüşmek üzere bir kez daha İngiltere’ye gitti.

Savaşın kaçınılmaz olduğunu anlayınca, kolonilerdeki halka yardım etmek amacıyla Amerika’ya döndü. 1776’da koloniler İngiliz yönetiminden bağımsız yaşamaya karar verdiklerinde, Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazılmasına yardım eden ve imzalayanlardan biri de Franklin’di. Sonraki yıl Fransa’dan ekonomik ve askeri yardım isteyen delegeler arasında bulunan Franklin, Fransızlar’ın kolonilerin müttefiki olmalarını sağladı. Amerikan Bağımsızlık savaşının sonunda İngiltere ile barış görüşmelerine katıld ve barış antlaşmasının hazırlanmasında katkıda bulundu. ABD’nin yönetim biçimini belirlemek üzere 1787’de toplanan Philadelphia anayasa kurultayının önerilerinden biriydi.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top