Anne&Çocuk

Bebeklerin Ağlama Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerin Ağlama Nedenleri ve Yapılması GerekenlerDünyaya geldikleri andan itibaren ağlayan bebekler henüz konuşamadıkları için tüm sıkıntılarını ve huzursuzluklarını ağlayarak anlatırlar. Çoğu zaman bebeklerinin neden ağladığını anlayamayan ve bu anlamda çok telaşa düşen anne ve babalar da ne yapacaklarını bilemezler. Genellikle acıktıkları için ağladıklarını düşünen ebeveynler ne yazık ki her zaman haklı çıkmazlar. Bebeklerin ağlamalarının birçok nedeni vardır ve hiçbir ağlama nedeni hafife alınmamalıdır.

Bebekler, açlıktan, bezinin rahatsız etmesinden, ağrıdan ağlayabilecekleri gibi gaz problemleri, yorgunluk, uyku problemleri, idrar yolu problemleri, annenin ruh hali ve sıkıntıları ya da kalabalık ortamda olmanın verdiği huzursuzluk sebebi ile de ağlayabilirler. Bu nedenler bir şekilde fark edilebilecek ya da ağlamanın nedenini ortaya çıkarabilecek türde durumlardır. Fakat bebekler ağladıklarını fark edilebilecek hiçbir durum yok ise, bir hastalık yaşıyor olabilir ve doktor kontrolünde bu durumun netleştirilmesi gerekir.

Bebekler ağladıklarında yapılması gerekenler ise; Öncelikle açlık durumu göz önüne alınmalı ve eğer açsa bebeğin karnı doyurulmalıdır. Karnı doyan bebekte gaz sıkışması gibi rahatsızlıklar oluşmaması için gazı çıkartılmalıdır. Daha sonra karnı doyan bebeğin sindirim sistemi çalışacak ve bebek altına yapacaktır. Altına yapmış bebeğin altı düzenli olarak kontrol edilmeli ve belli aralıklarla bebek bezi değiştirilmelidir. Ayrıca bebek bezleri bebeğin poposunu kolaylıkla tahriş ettiğinden pişik oluşabilir. Uygun bir pişik kremi kullanarak pişik oluşumu da engellenmelidir. Eğer bebek uzun süre uyanık kaldığı için yorulmuş ve bu yorgunluğunu ağlayarak belli ediyorsa muhakkak uyutulmalıdır. Bebek üşütülmemeli ve daima ayaklarının sıcaklığı desteklenmelidir.

Bebeğiniz uyumayı reddediyorsa, ufak bir sokak turu ya da araba ile gezintiye çıkmak bebeğin oksijen tazelemesine ve uyumasına yardımcı olabilir. Bebek yemek yedikten sonra gaz çıkaramadığı için ağlıyorsa karnına ılık bir havlu koyarak rahatlaması sağlanabilir. Ağlamanın gaz sancısı yüzünden olup olmadığı da bebeğin ayaklarını sürekli kendine doğru çekmeye çalışması ile anlaşabilir. Bu durumda bebeğe hareket ettirmek de oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

Bebeğin en çok bağlı olduğu kişi annesi olduğu için annesinin her türlü ruh hali çocuğa yansıyacak ve herhangi bir olumsuzlukta bebekte huzursuz olup ağlayarak tepki gösterecektir. Bu yüzden annenin sıkıntı, stresli ya da mutlu, neşeli oluşu bebeği de doğrudan etkilemektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top