Anne&Çocuk

Bebeklerde Beslenme Alışkanlığı

Bebeklerde Beslenme AlışkanlığıBebeklerde Beslenme Alışkanlığı: Bebeklerin ilk besinleri olan anne sütü, bebeklerin büyümesi ile artık bebeklere yeterli gelmemektedir. Çünkü vücutsal gelişimleri için bazı protein ve vitaminlere ihtiyaç duyan çocukların yaşamlarını da devam ettirebilmeleri için çeşitli yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

Henüz çene yapısı ve çiğneme kuvveti tam olarak oluşmamış bebeklerle ilk önce sıvı ek gıdalarla işe başlanır. Mama kullanımının bir zorunluluk olmadıkça kullanılmaması gerektiği bilindik bir gerçek. Bu nedenle hazır mama değil de evde yapılan mamalar bebekler için daha sağlıklı olacaktır. Örneğin yapılan sebze karışımlarını mama kıvamına getirerek bebeklerin ilk takviye besinleri oluşturulabilir.

Katı besinlerin sıvı gıdalara çevrilebilmesi sayesinde bebekler her türlü yiyeceği de kolaylıkla tüketebilmektedir. Ek gıdalara geçmeden önce anne sütünü ihmal etmemek gerekmektedir. Bir anda anne sütü kesilir ise çocuk yemek yemek istemeyebilir, hatta anne sütü yoksunluğu çektiği için hastalanabilir. Bu anlamda bir doktor tavsiyesi üzerine zamanlama ayarlanarak anne sütü kesilmelidir.

Genellikle annelerin bebekleri için farklı gıdaları tattırma yöntemleri farklıdır. Örneğin emziklerini yemeğin suyuna batırıp bebeğe emdirirler ve bu sayede bebekleri farklı bir gıda tatmış olurlar. Bebek bu tadı severse devamını isteyecek, sevmezse emziği ağzından çıkararak tepki verecektir.

Sağlıklı besinleri tüketmeyip genellikle sağlıksız olanları ısrarla annesinden isteyen çocuklara engel olmak için onları aç bırakmak yerine ne kadar sağlıksız olduğu belirtilmeli ve bunu anca yapılan doğal yemeği yerse ödül olarak verilebileceği anlatılmalıdır. Çocuğun karnı aç kalmasın diye özel olarak yemek hazırlamak çocuk için farklı algılanmakta ve ileride beslenme bozukluklarının ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Çocuk yemek yemeyi reddedip farklı bir yemek yapılmasını talep ediyorsa bu talep gerçekleştirilmemeli ve istiyorsa bir sonraki öğünü bekleyebileceği uygun bir dille anlatılmalıdır. Çünkü bugün yapılan yemeği reddetmesi demek, yakın gelecekte de çok fazla yemek reddedeceğine işaret verir. Beslenme bozuklukları vücutta kemik erimesi gibi rahatsızlıklar başlatabilir, kan değerlerini düşürebilir veya yükseltebilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir veya zihinsel anlamda unutkanlığa sebebiyet verebilir. Çocukların yemek seçmemeleri ve bunu alışkanlık haline getirmemeleri tamamen ebeveynleri ile arasındaki iletişim sayesinde gerçekleşir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top