Anne&Çocuk

Bebeğin Kuçağa Alışma Problemi

Bebeğin Kuçağa Alışma Problemi

Bebeğin Kuçağa Alışma Problemi: Doğumlarından itibaren kucağa alınmaya muhtaç olan bebekler bir süre sonra bu duruma oldukça alışacak ve kendi başına hareket etmeyi reddedecektir. Kucağa alışan bebeklerde yürümelerin ve emeklemelerin geç başlaması gibi sorunlar bir yana bebekler her işlerini kucağa alınmak isteyerek ve bu uğurda çeşitli ağlamalarla tepkiler vererek gösterebilir.

Doğumlarından itibaren kucağa alınmak zorunda olan bebeklerde kucağa alışma probleminin başlamaması için bir süre sonra bebeğin daha az kucağa alınması gerekmektedir. Genellikle anne ve babaların ilk çocukları dünyaya geldiğinde sürekli kucaklarında tutmak istemesi doğal bir durumdur. Fakat bu durum bebeklerin gelişimi açısından da oldukça zararlıdır. Gerek kas gelişimlerinin engellenmesi gerekse tek başına yaşaması gereken duyguları bastırması bebekler için büyük zararlar vermektedir.

İlk altı ay içinde bebek kucağa alınması sayesinde anne ve babasıyla güven bağını oluşturur. Ama altı aydan sonra artık emekleme dönemleri hatta yürümek için ilk adımların atılmasıyla başlayan meraklılık dönemlerinde kucağa alışma problemi tamamen halledilmek zorundadır. Çocuğun kendi başına keşfe çıkması ve bunu annesinin kucağında değil de kendi çabalarıyla yapabilmesi çocuk için bir özgüven ve bastırılmayan duygular anlamına gelir. Sürekli kucağa alınarak engellenen çocuklar içine kapanık, sessiz ve özgüveni eksik olarak büyümektedir.

Her zaman başlarında durmak koşulu ile çocukları evin içinde serbest bırakarak merak ettiği şeylere dokunmasına ve bakabilmesine izin vermek çocuğun artık kucakta bunları yapamayacağını fark etmesini sağlar. Bu dönemlerde çocuklar en meraklı çağlarını yaşadıkları için özgür olmak isterler ve kucakta durmak onlar için sıkıcı bir hal almaya başlar.

Fakat bu dönemlerinde engellenmiş çocuklar dış dünya ile arasında bir bağ kuramayacağı ve merak ettiği her şeyi kendi içinde bastırmayı bir şekilde öğrendiği için sürekli kucağa alınmak isteyecektir. Bu uğurda çeşitli bağırmalar, ağlamalar, eşya fırlatmalar yaşanacağı gibi çocuk tamamen hareket etmeyi de reddedebilir. Zamanında alınan önlemler sayesinde atlatılabilecek bir durum olan kucağa alınma problemi, halledilebildiği takdirde çocukların kendine ve ailesine güveninin epey yüksek olması kaçınılmaz bir son olacaktır. Yetişkinlik dönemini de oldukça etkileyen kucak problemi hafife alınmamalı ve ‘’nasılsa vazgeçer’’ diye düşünülmemelidir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top