Anne&Çocuk

Bebeğin Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir

Bebeğin Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir

Bebeklerin geçirebilecekleri en zor ve en sıkıntılı dönem diş çıkardıkları dönemdir. Bu dönemde sık sık ateşlenebilir, ağrı çekebilir ve ateşlenme gibi sorunlar yaşayabilirler. Eğer anne ve babalar bebeklerinin diş çıkardığını fark edemezse yanlış yollar deneyerek bebeklerin daha da huysuzlanmasına sebebiyet verebilirler. Özellikle her bebeğin aynı zamanda diş çıkarmadığı da bilinirse zamanlama açısından net olmayan diş çıkarma belirtileri genellikle bebeğin 6 ile 8. Ayları arasında görülür.

Aylarca devam eden bir süreçtir ve hem anne için hem de bebek için oldukça zor geçecektir. Diş çıkacak damakların kaşınması ve bu kaşıntının hafif olmayışı bebeği rahatsız edecek sık sık ağlayarak tepki gösterecektir. Ayrıca bebeklerin diş çıkarma zamanları genetik düzene göredir. Yani bebeğin anne ve babası geç diş çıkarmaya başlamışsa bebekte bu düzende geç diş çıkarabilir.

İlk dişler genelde 6 ve 8. Aylarda görülebildiği gibi ilk dişin 3. Ayda diğer dişlerin ise 12. Ayda çıktığı dönemlere sahip bebekler de vardır. İlk önce santral kesici dişler çıkmaya başlar ve bu düzeni lateral kesici, köpek dişleri, birinci azı ve ikinci azı son olarak da süt dişlerinin çıkması takip eder. Genel olarak altıncı aylarında başlayan diş çıkarma yaklaşık otuz üçüncü aya kadar devam edebilmektedir.

Bebekler diş çıkartma sürecine girdiğinde bazı belirtiler gösterirler. Örneğin salya akıtma, ağrı, huzursuzluk, çene yanak bölgesinde oluşan kızarıklık, öksürük, ateş, ısırma, ishal, iştahsızlık, uyku bozuklukları, diş etinde kanama, kulak çekme ve kulak kaşıma gibi belirtiler bebeğin diş çıkarmaya başladığının göstergesidir.

Bebeğin bu acı verici belirtilerine karşı ebeveynlerin izleyebileceği bazı yollar vardır. Bunlar ; kızarmış bölgeye uygun kremler sürmek, soğuk gıdalar ve meyve pürelerini tercih etmek, diş kaşıyıcı ürünler kullanmak, sürekli su içmesin sağlamak ve çoğunlukla sıvı gıdalar tüketimi yapmak bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde onların ağrı ve acılarını hafifletecek belli başlı yollardır.

Bebeklerin dişlerinin düzgün ve sağlıklı çıkması için anne sütü çok önemlidir. Anne emzirirken bebekler çene kaslarını daha fazla çalıştırdığı için ağız içinde diş çıkması için gerekli alanlar oluşturulur. Ayrıca anne sütü diş çıkaran bebek için ilaç niteliğinde olup ağrılarının da azalmasını sağlar.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top