Tarih

Batman Tarihi ve Hakkında Bilgi

Batman Tarihi ve Hakkında Bilgi

batman-haritasi

batman-haritasi

Şehir Adı: Batman
Batman’ın Nüfusu: 557.593
Batman’ın Yüz Ölçümü:  4,654 km² (1,8 mi²)
Batman’ın İl Plaka Kodu: 72
Batman’ın Telefon Kodu: (+90) 488

Batman’ın Coğrafi Konumu:

Batman İlimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Batman ilimiz coğrafi konum bakımından 41 derece 10 dakika ile 41 derece 40 dakika doğu boylamları ve 38 derece 40 dakika ile 37 derece 50 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır.

Batman’ın Tarihi:

Çok zengin tarihi geçmişi olan Batman ilimiz, anıtları ve tarihi eseleriyle çok zengindir. Batman ilinde yapılan kazılarda bulunan eşyalar Neolitik Çağ öncesine dayanmaktadır. 7. Yüzyılda deri monta talip olmaktadır. Bu bölge şu an Dicle-Fırat nehirleri arasında kalmaktadır. Bu bölge’nin diğer bir önemli özelliği ise Bizans’ın uzun süre egemenlik kurma savaşlarına tanıklık eden bölge olarak kayıtlara geçmiştir.

Batman’ın Turistlik yerleri:

İbrahim Bey Camii 1705’te Garza aşiretinden İbrahim Bey tarafından tamir ettirilmiştir. Ama kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Hızır Bey Cami ise 1512’de Sason Beyi Ebubekir Raski’nin oğlu Hızır Bey yapmıştır. Mor Kiryakus Manastırı ise ilk çağlarda Dicle Nehrinin güneyinde n başlayıp Suriye sınırına kadar ulaşan ve dini yönetim bakımından Hasankeyf’teki Psikopatlığa bağlı olan bölgeye nedir. Mor Aho Manastırı ise ilk çağ Süryanilerin Hasankeyf’teki hakimiyetleri olduğu zamanlarda inşa edilmiştir.

Batman’ın Ekonomik yapısı:

Batmanın ekonomisi büyük bir oranda petrole dayanmaktadır. Raman dağından çıkarılan petrolle çok büyük gelir elde edilir. Türkiye’nin %20 petrol ihtiyacını bu bölge karşılar. Petrolün bir kısma da Batman-İskenderun boru hattı ile Yumurtalık bölgesine gönderilmektedir. Tarım bakımından da tütün, pamuk ve tahıl gibi tarım ürünleri üretilmektedir

Batman’ın ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Batman arası 543 Km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık 15 saat 55 dakika sürmektedir. Ama uçak ile gidildiğinde yaklaşık 2 saat sürmektedir. Konaklama alternatifleri bakımından günlük 60-140 TL arasında oteller bulunmaktadır.

Batman’ın Nesi Meşhur?

Batman’ın kendi yöresine ait yemekleri olarak Saç Ekmeği, Türlü, Batman Üsulü Kütülk, Sütlü Çorba, Ayran Çorbası, Perde Pilavı kendi yöresine ait en çok tercih edilen yemeklerdendir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top