Sağlık

Bademcik Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi (Videolu Anlatım)

Bademcik Taşı Nedir?

Bademcik Taşı, Bademcik Taşı Belirtileri,

Bademcik Taşı, Bademcik Taşı Belirtileri,

Toplumumuzda bademcik taşı olarak bilinen bu rahatsızlık tıpta magma veya tonsillolith olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık ciddi hastalıklar grubunda yer almamasına rağmen sıkıntı vereci bir durumdur. Yutkunma esnasında sürekli batma ya da ağız kokusu şikayetlerini yaşayan kişilerde sıklıkla bu rahatsızlık yaşanmaktadır. Bazı kişiler ise boğazlarında beyaz kitle görerek bu kitlenin tümör olması korkusuyla sağlık kuruluşuna başvurmaktadır.
Bu rahatsızlık bademciklerin gözeneklerini dolduran ölü dokular, salgı ve yemek kalıntılarının birikmesi sebebiyle meydana gelir. Bademcik taşlarını kaplayan bakteriler adeta ağzın çürük yumurta gibi kokmasına sebep olmaktadır. Boğaza bakıldığı zaman sarı, beyaz ya da gri renkte görülebilen bu birikintiler bazen bir pirinç tanesi büyüklüğünde olabilmektedir ancak şu bilinmelidir ki yer aldığı gözenek derinleştiği zaman ebatları fındık büyüklüğüne dahi ulaşabilmektedir. Bademcik gözeneği içerisinde derin yerleşimli veya kalıntılar arasında gizli olanları ise görünmez olabiliyor.

Belirtileri

  • Aşırı ağız kokusu
  • Nadiren bile olsa yutkunmada ağrı
  • Aşırı büyük bademcik taşları bademcik apsesi ile aynı belirtileri gösterir

Bu belirtiler kişide meydana geliyorsa doktora danışmakta fayda vardır.

Nedenleri

  • Bademcik iltihabı hastalığı
  • Bademcik çukurlarına yerleşen bakterilerin yerleşme ise metabolizma artıklarının birikmesi
  • Kalsiyum ile magnezyum tuzlarının birikmesi
  • Diş çürüklerinin bakteri oluşumunu tetiklemesi

Tedavisi

Öncellikle bademcik taşı olan kişilerde bu rahatsızlığa bağlı herhangi bir belirti yoksa tedavi gerekli değildir. Sürekli bademcik taşı ortaya çıkan kişilerin ılık tuzlu sularla ağız gargarası yapması ve gazlı içeceklerin ağız içerisinde bekletilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Bunun yanında bademcik taşı kişide meydana geliyorsa sağlık kuruluşuna başvuru yapması gerekir. Doktor kontrolünde hastaya yapılan tahliller ile hastalık teşhisi bırakılır ve hastaya en iyi tedavi yöntemi doktor tarafından seçilir. Doktor tarafından hastaya küretaj tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi ile bademcik taşı içerisine oturduğu bademciğin yüzeyinde bulunan çukur bölgeden kürete edilebilir. Bir başka tedavi yöntemi olan lazer tedavisi kript çukurunun keskin kenarları, çukurluk bölgeler eritilerek düz hale getirilir. Bu sayede bademciklerin yüzeyinde, mukusların, epital debrislerinin, yemek artıklarının ve bakteriyel enfeksiyon ürünlerinin birikmesi engellenmiş olur. Şayet bu tedavi yöntemleriyle başarı elde edilmezse bu rahatsızlık için ameliyat seçeneği uygulanabilir. Doktora danışarak gerekli bilgileri almanız önerilir.

Bademcik Taşı Temizliği Ameliyat Videosu:REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top