Sağlık

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve TedavisiBacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Birçok nedenle oluşan uyuşukluk hissi kimi zaman kısa süreli oluşurken kimi zaman uzun süreli bir etki yaratmaktadır. Uzun süreli oluşan uyuşukluklar, kişiye ciddi sorunlar yaratabildiği gibi gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Uyuşukluk hissi vücudumuzun her bölgesinde oluşabileceği gibi bacaklarda da oluşabilir. Bölgede yeterince kan dolaşımının sağlanamaması veya sinirlerde oluşan hasardan kaynaklanan problemler, uyuşukluk hissini ortaya çıkaran en önemli etkenler arasında yer alır.

Beslenme bozukluğu, sigara ve alkol tüketimi kan dolaşımını olumsuz olarak etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda kimi zaman bacaklarda kimi zaman ise kollarda uyuşukluk hissi görülebilir. Uzun süre soğukta durma yeterli oksijeni bacaklara iletemez ve his kaybı oluşturur. Bu durum ayakta durmayı, yürümeyi ve hareket etmeyi güç hale getirmektedir. Bacak uyuşması yaşayan bireyler; güç kaybı, istemsiz hareketler ve bilinçli bulanıklığı yaşıyorsa doktora giderek sebebini araştırmalarını istemelidir.

Bel fıtığı, kan akışını bozacak şekilde oturuş veya duruş bozukluğu ve ortopedik anlamda oluşan hasarlar bacaklarda uyuşmaya yol açabilir. Aynı zamanda sinirlerde meydana gelen tıkanma, beslenme düzensizliği, vitamin eksikliği gibi durumlarda vücudun farklı alanlarında uyuşmaya neden olan etkenler arasında yer alabilir. Bacak uyuşması kısa sürede geçmiyor, tekrar ediyor ve sürekli şiddeti artıyorsa doktora gitmeniz de fayda vardır. Uyuşmanın hangi sebepten kaynaklandığı bulunur ve tedavi yöntemi hastaya sunularak uygulanmaya başlanır.

Bacak uyuşmasına karşı alınacaklar önlemler oldukça basittir. Kişinin gündelik hayatında hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Birey, uyuşukluk hissi ile karşı karşıya kaldığında bacaklarına basit masajlar yapabilir ve kan dolaşımının hızlanması için küçük çaplı hareketler yapabilir. Aynı zamanda uyuşan bölgenize ısı uygulaması yapmanız o bölgenin rahatlamasına neden olacaktır. Sıcak su torbası ile belli aralıkla bacağınıza ısı uygulayabilir, uyuşukluğu kolaylıkla gidebilirsiniz. Vücudunuzda bulunan vitamin eksiliği de bacakta uyuşma oluşmasına sebebiyet verebilir. B ve B12 vitaminlerinizi test ettirerek çözüm arayışlarınızı sürdürebilirsiniz.

Başlangıçta uyuşma hissi hafif olurken giderek şiddeti artıyorsa ciddi boyutlarda sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda doğal yollarla tedavi uygulamanız yanlış olurken, mutlaka doktora gitmeniz gerekecektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top