Tarih

Aydın Tarihi ve Hakkında Bilgi

Aydın Tarihi ve Hakkında Bilgi

aydin-harita

aydin-harita

Şehir Adı: Aydın
Aydın’ın Nüfusu: 1,041,97
Aydın’ın Yüz Ölçümü: 7,943 km² (3,1 mi²)
Aydın’ın İl Plaka Kodu: 09
Aydın’ın Telefon Kodu: (+90) 256

Aydın’ın Coğrafi Konumu:

Aydın ilimiz Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımından ile 27 – 29 doğu boylamları ile 37 – 38 kuzey enlemleri arasında yer alır

Aydın’ın Tarihi:

Aydın ilimizin tarihi oldukça eskidir. M.Ö. 3000 ve 2000 yıllarına dayanmaktadır. Orta Asya asıllı ilk Oğuz Türkleri Makedonya, Mora Yarımadası ve Ege adalarından Aydın’a geldiler. 11. Asırda bu bölgeye gelen Oğuz Türkleri ise Aydın’ı ele geçirdiklerinde burada Türkçe konuşan hatta Türk örf ve adetlerini devam ettiren ama Hıristiyan olmuş Oğuz Türklerini görünce çok şaşırdılar. Daha sonrasında yeni gelen Oğuz Türklerine uyarak bir kısmı yeniden Müslüman olmuştur. Ege adalarının ilk sakinleri kendi öz benliğini yitiren Orta Asyalı alan Türklerdir. Argoslar ise Aydın Kalesini kuran ilk beyliktir.

Aydın’ın Turistlik yerleri:

Afrodisias denilen Aydın ilimize bağlı Karacasu ilçesinde bulunan bir kenttir. Adına aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodithe’de denilmektedir. Roma zamanından Aphrodithe sözcüğü ile ünlenmiş antik bir kenttir. Günümüze kadar çok iyi korunmuş olan bu kent, Türkiye’nin önemli arkeolojik yerlerinden birisidir. Gerga ise Aydın’a bağlı Çine ilçesinde bulunan antik bir kenttir. Kent arkaik döneme dayanmaktadır. Bulunan kalıntılardan Roma dönemine ait olduğu da görünür. Harpasa ise Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan arkaik devrinden kalma surlardır.

Aydın’ın Ekonomik yapısı:

Ekonomisi tarım, sanayi ve turizme dayanır. Başlıca tarım ürünleri olarak buğday, arpa, patates, ayçiçeği saf pamuk vardır. Meyvecilik ve Sebzecilik bakımından da kendini çok geliştirmiş bir ilimizdir.
Aydın’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
İstanbul ile Aydın arası 586 km olup otomobil ile gidiliğinde yaklaşık 7 saat 30 dakika sürmektedir. Uçuş mesafesi ise yaklaşık 1 saattir. Konaklama Alternatifleri olarak günlük 80-160 TL arasında oteller bulunabilir.

Aydın’ın Nesi Meşhur?

Aydın ilimizin yöresel yemekleri olarak Havuç Çorbası, Pirinçli Tavuk Çorbası, Aydın Sıkması, Yumurtalı Pazı Kavurması, Aydın Çemeni Kırlı Patlıcan Kızartma, Semizotu Yemeği en çok tercih edilenler arasındadır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top