Sağlık

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedenleri ve TedavisiAyak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Vücudumuzu taşıyan ayaklarımızda zaman zaman oluşan uyuşma hissi, kimi zaman tek ayağımızda oluşurken kimi zaman iki ayağımızı da etkisi altına almaktadır. Ayak uyuşması sorununun kaynağı olan bölgede bulunan sinirlerden birinin tıkanması veya kan dolaşımının yeterince o bölgeye hakim olamaması sonucunda oluşmaktadır. Birçok farklı nedeni bulunurken çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklanan bir durumda olabilir.

Ayak bölgenizde uyuşma hissi ile çok sık karşılaşıyorsanız ve uyuşma hissinin şiddeti giderek artıp ağrıya dönüşüyorsa yapmanız gereken hayatınızı tehdit altına sokmadan doktora gitmek olacaktır. Bu tür uyuşmalar oluştuktan sonra ağrı oluşturur ve karıncalanma hissini ortaya çıkarır. Ayakta batmaya, yanmaya ve karıncalanmaya yol açabilir. Uyuşma hissi sürekli yaşandığında ayakta duyu kaybı ortaya çıkar.

Duyu kaybı bazı hareketlerin yapılmasıyla birlikte yok olabilir. Ama ayak bölgesinde oluşan her uyuşma duyu kaybı kadar şanslı olmayabilir. Özellikle kronik hale gelmiş olan ayak uyuşmasının tedavi süreci daha uzun sürer. Devamlı ayak bölgesinde uyuşma ile karşı karşıya kalıyorsanız ve bunun yanı sıra konuşmanız da bozukluk, kontrolsüz hareketler sergiliyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz de fayda vardır.
Ayak uyuşması genellikle karıncalanma şeklinde kendini göstermektedir.

Kişinin sürekli ayakta kalmasından dolayı oluşan ve sürekli aynı pozisyonda olmasından kaynaklanan uyuşma hissi kısa sürede geçebileceği gibi uzun süreli de olabilir. Ayak uyuşmasının beraberinde getirdiği sorunları da önemseyerek doktorunuza anlatmalısınız. Kimi zaman ayak uyuşmasıyla birlikte ayaklarda yanma hissi, bacak ağrısı, kaşıntı, idrara çıkma isteği ve bel ağrısı gibi problemlerde oluşabilir.

Sinirlerde oluşan hasar ve kan dolaşım sisteminin yeterli ölçüde ayağa ulaşamaması uyuşmaya yol açabilir. Uyuşmaya yol açan bu durumlar, kişilerin yürüyüşlerini etkileyebilir ve ayakta durmalarını güç hale getirebilir. Çok soğuk havalarda kan damarlarında büzülme görülür ve sinirler gerekli olan oksijeni sunamaz. Bu sebepten dolayı da uyuşma hissi ortaya çıkabilir.

Aniden oluşan uyuşmalar, alınan darbe sonrasında oluşan uyuşmalar ilaç tedaviyle iyileştirilmeye çalışılır. Fakat tedavi süreci başarılı bir sonuç göstermezse hastaya fizik tedavi uygulanır ve hastalığın ileri boyutlara ulaşması hekim tarafından engellenmiş olur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top