Sağlık

Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Belirtileri Nelerdir

Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Belirtileri Nelerdir

Ayak mantarı, mantar enfeksiyonlarına, dermatofit denilen mikroplar yol açmaktadır. Genellikle vücut yüzeylerini etkileyen bu kirler ayrıca cilt, tırnak, genital bölgeleri ve saç olan derilerde enfeksiyonlara yol açıyor. İnsandan insana, mantarlı yüzeylerden veya hayvanlardan bulaşabiliyor. Mantar, her yaştaki ve cinsiyetteki insanları etkileyen bir hastalık. Etkilenen bölgede kaşıntı, dille kızarıklık, halka şeklinde yaralar, koyu veya açık renkli alanlar oluşabiliyor.

Hastalığın teşhisi esas olarak hastalıklı bölgenin görünümüne göre konulmaktadır. Bazı mantarlar özel bir mavi floresan ışıkla karanlık odada incelenince parlak bir yansıma vermektedir. Kesin tam mikroskopla alman parçaların incelenmesiyle konuluyor. Ciltten alınan döküntüler ayrıca laboratuvara gönderillip kültürde üremeleri değerlendirilebilir. Mantar hastalığının en çok etkilediği bölge ayaklar. Ayakta kaşıntı, kızarık, avlanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnakların renginde olası bir değişme gibi durumlarında ayak veya tırnak mantarından şüphelenmek gerekiyor. Sıkı ayakkabı giyilmesi, ayakların uzun süre nemli kalmam, küçük tırnak ve cilt yüzeyinde oluşan mantarlar, ayak mantarının oluşumuna zemin hazırlayan etkenler arasında. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalık olarak kabul ediliyor. Direkt temasla geçebildiği gibi, mantar hastalığı olan bir kişinin ayakkabı veya terliğini giymekle de bulaşabiliyor.

Havuz kenarlarındaki ıslak zemin ya da duş zemininden de mantar hastalığı kapılabiliyor. Bu nedenle, yüksek yoğunlukta mantar içerebilecek jimnastik salonları, soyunma odaları, havuz kenarları, hamam ve duş gibi yerlerde terlik. siz veya ayakkabısız yere basılmaması öneriliyor. Ayakların serin ve kuru tutulması, pamuklu çorap giyilmesi, ayağa tam olan ve barınaklara baskı yapmayan ayakkabıların giyilmesi ayak mantarına karşı diğer alınması gereken önlemler arasında. Ayak barınakların kısa ve düz kesilmesi gerekiyor. Dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların, özellikle çorap giyilmesi sakıncalı. Başkasının ayakkabı veya terliğinin giyilmesi de öneriliyor.

Ayak mantarı başlangıcı çeken hastaların öncelikle önlem almaları ve bu konuda ayak mantarı belirtileri türlerinden kurtulmak için öncelikle sağlık kuruluşlarından yardım almaları önemlidir. Ayrıca ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri ile de giderilebilen bir hastalık türüdür.

Ayak mantarı tedavisi için ilgili konularda yeterli bilgi almadan tedavi yöntemleri uygulamamanız rica olunur. Zira yanlış uygulamalar sonucunda durumun daha da kötü bir hale girmesine neden olunabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top