Sağlık

Ayak Kokusu Neden Olur?

ayak-kokusu-nasil-gecer
ayak-kokusu-nasil-gecer

ayak-kokusu-nasil-gecer

Ayak Kokusu Neden Olur: Hemen herkeste görülebilen ayak kokusu can sıkıcı ve utandırıcı bir problemdir. En titiz insanlarda bile görülebilen bu rahatsızlığa sebep olan etmen ayakların terlemesidir. Bütün gün nefes alamayan ayakkabılar kokuya ve tere neden olur. Bu yüzden ayak kokusu insanların başına gelen bir rahatsızlıktır. Ayakların aşırı terlemesi ile oldukça fazla itici bir koku meydana gelebilir. Hatta kişilerin çevrelerindeki insanlar bile oldukça rahatsız olur. Şu bilinmelidir ki kişinin alabileceği bir kaç tedbir ile bu durumu ortadan kaldırabilir ancak bunu bütünüyle engellemek mümkün değildir. Bu sebeple ayak terlemesini azaltarak kokuyu düşürebilirsiniz.

Önerilere geçmeden önce şunu belirtmek isterim ayak kokusu terleme veya ayakkabı yüzünden olmayabilir. Doktora danışmanızda fayda vardır çünkü doktor hastaya bir takım testler yapar. Bunun sonucunda ayak kokusuna neyin neden olduğunu saptar.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu için alınan bazı yöntemler bu durumu azaltabilir. Bu yöntemler;

  • Çorap kullanımı oldukça önemlidir. Genellikle seçilen çorapların teri çeken pamuklu olması gerekir. Bunun yanında çoraplar nemlenirse kesinlikle değişmesi gerekmektedir. Aksi takdirde koku yine meydana gelir.
  • Temizlik oldukça önemlidir. Düzenli bir biçimde her gün ayağın yıkanması gerekmektedir. Sadece suyun önüne yutmak yetmez. Ayağı iyi bir şekilde sabunla yıkamak gerekir. Bu yöntem iyi sonuçlar verebilir. Ancak ayağı yıkadıktan sonra iyice kurutmak oldukça önemlidir. Bu saydıklarımızın yanında ayağınızı su dolu bir kapta beklemekte fayda sağlayabilir. Kısacası ayakların sık sık temiz bir şekilde yıkanması gerekir.
  • Ayakkabı kullanımı da oldukça önemlidir. Ayak kokusuna ayakkabıda sebep olabilir. Doğru ayakkabıyı seçmek gerekir. Kokuya plastik ayakkabılar sebep olduğu için bu tür ayakkabılardan uzak durulması uzmanlar tarafından söylenmektedir.
  • Aynı ayakkabıyı defalarca giymek farkında olmadan bakterilerin üremesi için nemli ortamın oluşmasına sebep olur. Bu sebeple farklı ayakkabılar giyilerek boşta kalan ayakkabıların kurumasına şans vermek önemlidir.
  • Balkon veya evin içinde güneş vuran yerlerde çıplak ayak ile dolaşmak işe yarayacak bir etmendir.
  • Güneşte ayakkabıları bekleterek bakteriler yok olabilir.
  • Ayakkabıları yıkamak önemlidir. Spor ayakkabıların bir çoğu yıkanmaya müsaittir. Bu ayakkabıları yıkadıktan sonra iyice kurumasına fırsat verin.
  • Ayak kokusuna mantar da neden olabilmektedir. Bu sebeple doktora danışılması gerekir.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top