Sağlık

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Ayak baş parmak uyuşmasının temel nedeni, kişilerin baş parmaklarında meydana gelen bir duyu kaybıdır. Çok ender görülen bir rahatsızlıktır. Genel nedeni, sinirlerde olan baskılar ve ayak parmaklarından geçen damarlardaki dolaşımın azalmasıdır. Ayrıca, bu basit durumların yanında, enfeksiyon, tümör ya da kansere bağlı olarak ortaya çıkan uyuşmalar da gözlenmektedir.

Kişilerin doktorlara yaptığı şikayetlerinde, ayaklarda başlayan bu uyuşmanın ilerleyen süreçte karıncalanma, yanma ya da ağrıya meyilli olduğu yönündedir. Eğer sizlerde oluşan uyuşmalar ile birlikte, bacağınızı hareket ettirmekte zorlanıyorsanız ya da duyu kaybı ortaya çıkıyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Çünkü, bu uyuşmaları nedeni kronik olabilmektedir. Ayak baş parmak uyuşması ile ilgili en sık rastlanılan ortopedik, dolaşım ve sinir sistemine bağlı nedenler, doktor tedavisi ile kısa bir sürede geçecektir. İşte tedavi yöntemleri.

Dolaşım Sistemine Bağlı Nedenler ve Tedavisi:

Eğer dolaşım sisteminden kaynaklanan bir durum söz konusu ise, evde yapacağınız çok basit egzersizler ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda, kısa mesafeli yürüyüşler de bu süreçte etkili olacaktır.

Ortopedik Nedenler ve Tedavisi:

Ortopedik nedenlerde genel olarak ayak kırılmaları, bel fıtığı, omurilik disklerinde meydana gelen kaymalar ya da iltihaplanmalar ile osteoporoz etkili olmaktadır. Eğer, ortopedik nedenlere bağlı uyuşma yaşayan biriyseniz, uzun süreli ilaç ve fizik tedavi sürecine girebilme ihtimaliniz bulunmaktadır.
Nörolojik Nedenler ve Tedavisi

Sinir sıkışması ve sinirde meydana gelen yıpranmalar, ayak baş parmak uyuşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, uyuşmanın diğer nedenleri arasında, inme, B12 eksikliği, alkolizm ve tümör de olabilir. Nörolojik nedenlerden şüphelenildiğinde, detaylı bir MR ve tomografi çekimleri ile teşhis konulacak, ardından da doktor gözetiminde kararlaştırılan ilaçlar ile tedaviye başlanacaktır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top