Bilgi

Atatürk Mason mu?

Atatürk Mason mu: Masonluk incelemelerinde sürekli olarak karşınıza çıkan farklı bilgi ve belgeler nedeni ila birçok söylentide kafaları karıştırır. Bu şekilde sizler için özel ve farklı bilgileri derlemeye ve doğru şekilde aktarmaya çalışmaktayız. Öncelikle dünya genelinde ki en köklü örgüt olan ver her zaman yeni üyeler ile güçlenen Mason Locaları gerçek anlamda dünyaya yön verebilecek bir güce erişmiştir. Bugün dünyanın birçok yerinde 5 milyondan fazla Mason bulunuyor. Elbette ki çoğu şirket sahibi, yönetici, siyasetçi, sanatçı ya da önemli yerlerde ki kişiler. Farklı bir işleyişi ve maddi güce dayalı olan Masonluk her zaman bir şekilde karşımıza çıkar. Bu neden ile hayatımızda tanıdığımız ve yüksek derecelerde ki insanların Mason olma ihtimali de her zaman bulunmakta.

Konuya bu açıdan baktığınızda dünyaya yön veren insanların bu örgüt üyesi olabileceği tanısı güçlenmektedir. Atatürk’te bir döneme damgasını vurmuş ve dünyanın gözü önünde milli iradeyi canlı tutarak başarılar kazanmış bir önderdir. Birçok açıdan Atatürk Mason mu sorusu bundan kaynaklanmaktadır. Bunun için tarihin tozlu yapraklarını aralamak ve sorumuza net bir yanıt bulmamız gerekiyor. O dönem ciddi olarak incelendiğinde Osmanlı’ya kafa tutan Atatürk, gerçek anlamda ciddi bir güçten yararlanmış olabilir. Tarihi bilgilerde de Atatürk’ün Selanik Veritas Mason Locasına kayıtlı olduğu birçok kaynakta gösterilmektedir. Masonluk başvurusunu ise 1905 yılı ile 1907 yıllarında görev aldığı Şam’da yaptığı bilinmektedir.

Tarihi kayıtlar incelendiğinde gerçek oldukça net bir şekilde su yüzüne çıkmaktadır. Atatürk Masonluk başvurusunun ardından Şam görevini tamamlayarak Selanik’e döndükten hemen sonra 29 Ekim 1907 tarihinde Mason olarak taktis edildiği bilgisi resmi kayıtlar ile doğrulanmıştır. Bu bakımdan Atatürk’ün Mason felsefesinde ki gibi ileriye ve bilme gidişi, yenilikçi ve farklı bir Türkiye planları daha net aydınlanmıştır. Atatürk Mason mu sorusunu sormak bu bilgilerden sonra artık yersiz oluyor. Ancak Masonluğun bir din ya da farklı zararlı bir örgüt olmadığı da sitemizde verilen bilgiler ile derlenmiştir. Masonluk bir yaşam felsefesine inanan insanlardan oluşan farklı yapıda bir örgüttür. Bu neden ile Atatürk Mason mudur değil midir tartışmaları yerine öncelikle Masonluğun iyi algılanması ve ona göre değer yargılarının gözden geçirilmesi gerekmektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top