Tarih

Ardahan Tarihi ve Hakkında Bilgi

Ardahan Tarihi ve Hakkında Bilgi

ardahan-harita

ardahan-harita

Şehir Adı: Ardahan
Ardahan’ın Nüfusu: 100.809
Ardahan’ın Yüz Ölçümü: 5,576 km² (2,2 mi²)
Ardahan’ın İl Plaka Kodu: 75
Ardahan’ın Telefon Kodu: (+90) 478

Adana’nın Coğrafi Konumu:

Ardahan ilimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Coğrafi konumu bakımından 45′ 24” ve 36′ 13” Kuzey enlemleri ve 25′ 43” ve 29′ 17” Doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Ardahan’ın Tarihi:

Çok eski yerleşim yeri olan Ardahan ilimiz, İÖ 9. Yüzyılda Urartuların yerleşim alanıydı. Sonrasında savaşlarla beraber Persler ile Medler’in yönetimine girmiştir. İÖ. 1.yüzyılda yöreyi egemenliği altına alan Dikman, İS 1.yüzyıldan Partların eline geçti. Romalılar ile Partlar arasında sürekli el değiştiren bu yöre 3. yüzyılda Sasaniler’in eline geçmiştir. Daha sonrasında 7. Yüzyıldan sonra Arap egemenliğine geçen yöreye 11. Yüzyılda Türkmenler yerleşmiştir. 13. Yüzyılda Moğolların saldırıları ile 14. yüzyılda bu yöre Timur’un eline geçmiştir. Bir çok farklı devlet tarafından yönetilen bu yöre 1534’te Osmanlı Devleti topraklarına bağlandı.

Ardahan’ın Turistlik yerleri:

Çok fazla uygarlığın el değiştirdiği bu yörede gezilecek yer bakımından çok güzel yerler vardır. Bülbülan Yaylası, Ardahan’ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Yemyeşil olan bu büyük yayla doğal güzellikleriyle ön plandadır. İl merkezinin 45 Km doğusunda bulunan Çıldır Gölü’nün Akçakale Adası, çevresinde sulak alanlarla kaplı 101 çeşit bitki türünü içinde bulunduran bir adadır. Çıldır Gölü’nde 11 çeşit balık bulunmaktadır. En önemlisi Sarı Balık önemli bir geçim kaynağıdır.

Ardahan’ın Ekonomik yapısı:

Ardahan ilimizin ekonomik faaliyetleri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ne kadar elverişsiz iklim şartlarına sahip olsa da Akarsu boylarında çavdar, arpa, buğday yetiştirilir. Hayvancılık olarak geniş mer’alara ve zengin bitki örtüsüne sahip olduğu hayvancılık gelişmiştir. En çok koyun ve sığır beslenir.

Ardahan’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Ardahan 1480 Km olup otomobil ile yaklaşık 17 saat 10 dakika sürmektedir. Uçak ile giderseniz yaklaşık 2 saat 5 dakika sürmektedir. Konaklama Alternatifleri olarak günlük 70-140 TL’ye oteller bulunabilir.

Ardahan’ın Nesi Meşhur?

Ardahan’ın yöresel yemekleri olarak ayran aşı, hele aşı, bişi, hıngel ve kaz eti üçlü pilav kendi yöresine ait yemekleridir. Tatlılar olarak hasuta ve mafiş tatlısı Ardahan’ın meşhur tatlılarındandır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top