Anne&Çocuk

Anne ve Çocuk İlişkisi

anne-ve-cocuk-iliskisi
anne-ve-cocuk-iliskisi

anne-ve-cocuk-iliskisi

Anne ve Çocuk İlişkisi: Anne ile çocuk ilişkisi bebeğin anne karnına ilk düşmesiyle başlar. Bebek yani bilimsel anlamıyla fetüs annesine karşı özel olarak bir sempati besler. Çünkü annesi onu karnında taşıyor ve karnını doyurabiliyordu. Bebeği için bazı egzersiz hareketler yaparak onun anne karnında yaşamasını kolaylaştırabiliyordu. İlk başlarda bu şekilde özel bir bağ oluşan anne ve çocuk ilişkisi; bebek dünyaya geldiğinde daha da sağlamlaşarak bebeğin anneye muhtaç olma şeklini almasını sağlar.

Örneğin bazı bebekler annelerinden başka kimsenin kucağında huzurlu değilken, annesin kucağında hemen uyuyabilir hatta gülümseyebilirler. Çünkü onu anlayan sadece annesidir ve bebeğin yaptığı tek bir hareket anne için çok şey ifade etmektedir.

Bebeklerin muhakkak doğumlarından sonraki ilk 6 ay anne sütü içmesi gerekmesiyle çocuk anne kokusu ve annenin fiziksel özelliklerini daha iyi kavrar. Anne kokusuna alışmış bir bebek tek başına uyuma sıkıntısı çekebilir. Bu anlamda anne ile beraber uyumak istemeler ya da annenin bir eşyasını yanından hiç ayırmadan yaşamaya başlayabilir. Bebeklerin emzirilme süreçleri içerisinde fayda görenlerin sadece bebekler olmaması, annelerinde emzirirken yaşadıkları güçlü hisler mevut olacaktır.

Emzirmenin ne kadar sağlıklı olduğu; hem anne hem de bebek açısından oldukça önemli oluşu yadsınılamaz bir gerçek halini almaktadır.Bebekler büyüyüp artık birer ‘’çocuk’’ halini aldıklarında da en yakın arkadaşları anneleri olmalıdır. Küçük sırların birlikte saklandığı ve daima her şeyini önce annesine anlatan çocukların varlığı çok eski zamanlardan beri mevcuttur.

Çocukları ile iletişim kurmak artık daha sağlıklı şekiller almaya başlamışken, annenin çocuğuna karşı olan yaklaşımı çocuğun kişisel anlamda gelişmesine ve özgüven sahibi olmasını sağlamaktadır. Beraber yapılan aktivitelerin çocuğun hayal gücünü geliştirmesi gibi yeni şeyler öğrenebilmesi açısından da oldukça önemli bir yaklaşım halini almaktadır.

Anne ile çocuk arasında iletişim problemi olması çoğu zaman çocuğun varlığını kabullenmeme ve çocuğu istememe gibi sorunlara yol açmaktadır. Bunların tümü psikolojik olmakla birlikte genç yaşta anne olmak, ya da annelik hakkında hiçbir bilgisi olmamak, eğitimsizlik gibi unsurlara bağlanabilir. Anne ile çocuğunun zayıf iletişimi çocuğun içine kapanmasına ve hatta çocukluğunu yaşamasına engel olmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top