Biyografi

Anne Frank Kimdir?

Anne Frank Kimdir?

anne-frank-kimdir

anne-frank-kimdir

(1929-1945) Anne Frank, ll. Dünya Savaşı sırasında Amsterdam’da bir tavan arasında Naziller’den saklandığı sırada tuttuğu anılarıyla ünlenen küçük bir Yahudi kızıdır. Frank ailesi 1933’te Nazi Almanya’sından kaçarak Hollanda’ya sığınmıştı. Babası Otto Amsterdamda bir iş kurdu. Anne ile kız kardeşi de okula gidiyorlardı. Ne var ki, 1940’ta Hollanda’yı işgal eden Almanlar, buradaki Yahudilere de baskı uygulamaya başladılar. Çalışmalarına izin vermediler ve çocuklarının okula gitmesini yasakladılar. Yahudi olanları göğüslerine sarı yıldız takarak kimlik belirtmeye zorladılar. Çok geçmeden tüm Yahudiler’i Almanya’daki toplama kamplanna gönderdiler. Gizlenebilenler bundan kurtuldular. Otto Frank’ın Yahudi olmayan işçileri Frank ailesine yardım ettiler.

işyeri’nin üst katı, Frank ailesi ile birlikte üç kişilik başka bir ailenin barındığı gizli bir sığınağa dönüştürüldü. Bu gruba daha sonra bir kişi daha katıldı. Bu dar yerde, hiç dışarı çıkmadan 25 ay bir arada yaşadılar. Dönen bir kitaplık barınağın girişini Gizliyordu. Çatı katına sığınanların yiyecek ve başka gereksinimlerini Otto Frank’in işçileri sağlıyordu. Gündüz aşağıda’kiler çalışırken, yukarıdakiler hiç ses çıkarmamaya özen gösterirdi. Anne anılarını yazmaya ailenin bu gizli bölmeye yerleşmesinden önce başlamıştı. Günlük yaşamına ilişkin sorunları. ne yiyip içtiklerini, aralarında geçen tartışmaları, korkulan ve sevinçleri defterine gününe yazıyordu. 1944 Ağustos”unda, savaşın bitmesine bir yıldan az bir zaman kalmışken, Bir muhbir ailenin yerini Almanlara haber verdi. Gestapo evi basarak kim varsa tutukladı.

Frank ailesi Almanya’da bir toplanma kampına gönderildi. Bundan kısa bir süre Almanya’daki Bergen-Belsen Toplama kampında öldüler. Babaları Savaştan sonra Amsterdam’a döndü. Gizli barınakta bulunan anı defteri Otto Frank’a verildi. 1947’de Het Achterhuis (Gizli barınak) adıyla bir bölümü yayınlanan anılar okuyanların kanını donduracak derecede dehşet vericiydi. ll. Dünya Savaşı Avrupa’sında Yahudi’lere uygulanan kıyımın 15 yaşındaki bir kızın kaleminden çıkan acı ve dokunaklı öyküsü bir çok dile çevrildi. Her yıl binlerce insan günümüzde müze haline getirilmiş olan bu evi ziyaret eder. Yakalanmalarından bir hafta önce, anne Frank anı defterinin bir sayfasına şöyle yazmış.

” Her şey o kadar Saçma ki! Ülkülerimi yitirmediğime gerçek şaşıyorum! Ama her şeye karşı onları koruyorum. Çünkü insanların özünde iyi yürekli olduklarına inanıyorum.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top