Tarih

Ankara Tarihi ve Hakkında Bilgi

Ankara Tarihi ve Hakkında Bilgi

ankara-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

Şehir Adı: Ankara
Ankara’nınNüfusu: 5.270.575 (2015 sayımlarına göre)
Ankara’nınYüz Ölçümü: 25,437 km2 (9,8 mi2)
Ankara’nınİl Plaka Kodu: 06
Ankara’nınTelefon Kodu: (+90) 312

Ankara’nın Coğrafi Konumu:

Ankara 39.57 K enlemleri ile 32,53 boylamları arasında yer almaktadır. Denizden yüksekliği 890 metredir. Doğusunda Kırşehir ve Kırıkkale batısında ise Eskişehir, kuzeyinde ise Çankırı, kuzeybatısında Bolu ve güneyde Konya ile Aksaray illeri bulunmaktadır.

Ankara’nın Tarihi: Ankara, Malazgirt Meydan Muharebesin de (1071) Alparslan Bizans İmparatorluğunu yenince Selçuklu Türkleri hızla Anadolu’ya giriş yaptılar. Ankara 1073 yılında Selçuklu Devletihakimiyetine girmiştir. Bizans İmparatorluğu Ankara’yı geri almak için iki kez savaş açmış ancak bu savaşlar sonucunda yenilmiştir. İlhanlılar Selçuklu Devleti’ni yenilgiye uğratarak Ankaray’ı ele geçirmiş ve 40 yıl İlhanlılarda kalmıştır. Moğol istilası döneminde Sultan İkinci GıyaseddinKeyhüsrev Ankara Kalesine sığınmıştır. Anadolu da çıkan isyanlarda Ahi Teşkilatı 1341 yılında Ankara’yı ele geçirmiş ve huzur güveni sağlamıştır. Ahi Teşkilatı kendi istekleri ile 1354 yılında Ankara’yı Orhan Gazi’nin oğlu ve Rumeli Fatihi Süleyman Paşa’ya devretmişlerdir. Böylelikle 1354 yılında Ankara Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. İstiklal Savaşı’nda Milli Mücadele’nin yeni merkezi ve karargahı olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de burada açılmış ve yeni çalışma yeri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 13 Ekim 1923 yılında başkenti ilan edilmiştir.

Ankara’nın Turistlik yerleri: Türkiye’nin Başkenti olan Ankara tarihe ve günümüze imza atmış bir şehirdir. Sakin ve Güvenli bir şehirdir. Bununla birlikte gezilip görülmesi gereken bir çok yeri bulunmaktadır. Ankara dünya daki başkentler arasında en çok yeşil alana sahip kentdir.

Anıtkabir: Ankara iline geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerdir. Ankara’ya tepeden bakan ve bozkırı kucaklayan bir manzarası vardır. Türk milletinin kalbinin attığı bir yerdir. Yapımı 9 yılda tamamlanmıştır. Buraya uğramadan gezinizi tamamlamayın.

Tarihi Yapılar: Geçmişten kalan ve günümüzde halen ayakta kalan Ankara Kalesi, Hitit Güneş Kursu Anıtı ve Camlı Köşk, Zafer Anıtı, Başköy Kalesi ile Augustus Tapınağı, Kayabaşı Mozaiği, Zağfiran Hanı, Güvenpark Anıtı ilimizde en çok ziyaret edilen yerlerdir.
Müzeler: Ankara müze bakımından çok zengindir. Gezerken kendinizi adeta tarihte yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Türk Hava Kurumu Müzesi, Ankara Oyuncak Müzesi, ODTÜ Müzesi, Meteoroloji Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müzesi gibi başlıca müzeleri gezebilirsiniz.
Camiler: Kocatepe Camii, Karacabey Camii, Ahi Yakup Camii, Hacı Bayram Camii ve Ağaç Ayak Camii gibi birçok güzel camii bulunmaktadır.

Göller ve Parklar: İç Anadolu da bulunmasına rağmen göl ve park cennetidir adeta. En bilinen yerler arasında Eymir Gölü, Göksu Parkı, Ulus Gençlik Parkı, Soğuksu Milli Parkı bulunmaktadır.

Ankara’nın Ekonomik yapısı: Ankara’nın büyük bölümü hizmet sektöründe çalışmaktadır. Bu alan Ankara ekonomisinin en büyük payına sahiptir. İlde bu sektörün çok gelişmiş olmasının sebebi ilin aldığı göçler ve bu göçlere istihdam sağlayacak kadar büyük sanayi yatırımının bulunmasıdır. Ankara da tarım % 60 oranında dır. Ve bu oran Türkiye’de en büyük orandır.
Ankara’nınSeyahat ve Konaklama Alternatifleri: İstanbul’a uzaklığı 450 km olan Ankara kara yolculuğu uzaklığı 4 saat 50 dakikadır. Uçuş uzaklığı ise 350 km ve uçak ile yolculuk 57 dakika sürmektedir. Otel fiyatları ise 75 Tl den başlamaktadır.

Ankara’nınNesi Meşhur?

Ankara’nın tarihi yerlerinin yanı sıra yemekleri ile de meşhurdur. Papara, Tiritli Köfte, efelek Dolması ileomaç, carcıran, altüst böreği, şirden Dolması (bumbar), mucirim Köftesi, mıhlama bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Ankara Kedisi ve Ankara Keçisi de çok ünlüdür.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top