Sağlık

Albino Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı Nedir?

Albino Hastalığı Nedir

Albino Hastalığı Nedir

Metabolizma rahatsızlığı olan albino hastalığı yüzlerce hayvanı ve insanı etkileyen genetik bir bozukluktur. Bu hastalığı taşıyan kişilere albino denir. Albino hastalığı saça, cilde ve gözlere renk veren melanin pigmentinin vücutta bulunmaması ya da çok az miktarda bulunması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Cilt hastalığı olan albino kişilerin istemediği bir durumdur. Anne ya da baba da bu rahatsızlık varsa eğer çocuklarında yakalanma ihtimalini artırır. Bunun yanında herhangi bir akrabada da bu rahatsızlığın olması büyük bir risk faktörü söylenmektedir. Albino hastalığı dünya da her 20000 kişide 1 görülmektedir. Bu hastalığın 2 çeşidi vardır. Bunlar;

  • Okülokütanöz Albino: Deri ve göze aynı anda etki eden bir türdür. Kişi güneşte kaldığı zaman deride ağır yanıklar görülebilir. Uzun süre güneşin etkisi cilt kanserini oluşturabilir.
  • Oküler Albino: Yalnızca gözleri etkileyen bir çeşit olan oküler albino hastalarının ten rengi anormal değildir. Göz bebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızı rengindedir. Görme azalmıştır ve gözler ışığa karşı duyarlıdır. İstem dışı gözlerin geri ve ileri gitmesi görülmektedir ve gözler titrer. Uzmanlar tarafından gözler için güneş gözlüğü takılması gerektiği söylenmektedir.

Albino Hastalığı Belirtileri

Albino hastalığının en belirgin belirtisi açık renk deridir. Bazı hastalarda derinin hepsinde beyazlık görülür ama bazı hastalarda bu beyazlık parça parçadır. Albino hastalarında göz rahatsızlıkları görülebilir. Bunun yanında bedensel ve zeka geriliği hastada görülebilir. Her hastada ortak belirtiler görmek mümkündür.

Albino Hastalığı Tedavisi

İlk olarak hastaların doktora danışması gerekir. Doktor takibinde hastaya bir takım testler yapılır. Bu testlerin sonucunda hem hastalık hemde altında yatan neden doktor tarafından saptanır. Henüz bu hastalığın tedavisi bulunamamıştır. Ancak doktora danışarak göz hastalıkları ve güneş ışığından kaçınmak için tavsiye alınması gerekir. Doktor kontrolünde olmak birçok zorluğu ortadan kaldırır. Şu bilinmelidir ki hastaların doktor kontrolünde olmayan ilaçlardan uzak durması gerekir. Çünkü doktor kontrolünde olmayan ilaçlar hastaya ciddi zarar verir. Bu nedenle doktora danışarak gerekli bilgi almanız şiddetle tavsiye edilir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top