Tarih

Aksaray Tarihi ve Hakkında bilgi

aksaray-haritasi

Aksaray Tarihi ve Hakkında bilgi

aksaray-haritasi

aksaray-haritasi

Aksaray
Nüfusu: 386.514
Yüz Ölçümü: 7.626 km²
İl Plaka Kodu: 68
Telefon Kodu: (+90) 382

Coğrafi Konumu:

Aksaray ilimiz 33-35 derece doğu meridyenleri ile 38-39 derece kuzey paralelleri arasında bulunmaktadır. Güneydoğuda Niğde, Doğuda Nevşehir, Batısında Konya, Kuzeyinde ise Kırşehir ve Ankara illeri ile çevrilidir. Aksaray’ın Gülağaç, Ortaköy, Ağaçören, Eskil, Güzelyurt, Sarıyahşi olmak üzere 6 ilçesi, 192 köy ve kasabası yer almaktadır.

Aksaray Tarihi:

M.Ö. 7000-6000 tarihlerinde Neolitik devirde Anadolu medeniyetinin ilk izlerini gördüğümüz Konya yakınlıklarında Çatal höyükte Hasandağı’na dolayısıyla Aksaray’a ait vesikalar bulunmuştur. Burada Hasandağının lav püskürttüğünü tasvir eden bir kazıntı resim ortaya çıkmıştır. Neolitik dönemde Aksaray ve çevresi iskan görmüştür. Kalkolitik ve eski demir devirlerinde iskan olup olmadığı bilinmemesi ayrıca çevre köylerde (Koçaş ve Böget) dönemine ait seramikler bulunmuştur.

Aksaray Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Aksaray ilimizde göreceğiniz camiler, türbeler, kaplıca ve kiliseler yer almaktadır. Bunlarda başta gelenler: Bahattin Samanlığı Kilisesi, Acemhöyük, Karagedik Kilisesi, Eğri Minare, Sultan Hanı, Sümbüllü Kilise, Nora Antik Kenti, Manastır Vadisi v.b. tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Aksaray Ekonomi Yapısı:

Aksaray’ın ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayanmaktadır. Tarım’da elverişli olan başta gelenler: arpa, buğday, kenevir, fasulye, patates, şeker, soğan, keten, kenevir, üzüm, şeker pancarı ve elma gibi ürünler yetiştirilmektedir. Diğer yandan platolardaki geniş otlatma bölümlerinde oldukça fazla koyun beslenmektedir. Tarımsal üretiminin haricinde halı ve kilim dokumacılığı da yapılmaktadır.

Aksaray Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Aksaray ilimiz açık hava müzesi görüntüsüne sahip olup tüm dikkatleri üzerine çekerek her yıl sınırsız turist ağırlıyor. Bu ziyaretçileri için ise hemen her bölgesinde birbirinden farklı alternatifler sunan oteller çıkartıyor karşınıza ve her keseye uygun fiyatta gayet güzel temiz rahat edebileceğiniz oteller de yer almaktadır.

Aksaray Yöresel lezzetleri:

Geleneksel Aksaray Yöresi’nin yemeklerine bi göz atalım: Arpa Şehriyeli Pilav, Arabaşı, Bamya Çorbası, Çiğleme, Çörek, Ayva Dolması, Kalburabastı, Çullama, Erişte, Höşmerim, Dolma Mantı, Dolaz, Kaygana, Katıklı Aş, Kuskus Pilavı, Papara, Mantarlı Bulgur Pilavı, Mayalı, Pelte ve tadına bakacağınız birçok lezzetli tatlılar, yemekler vardır Aksaray mutfağında…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top