Tarih

Akdeniz Bölgesi Nedir? Akdeniz Bölgesi Hakkında Bilgi

akdeniz-bolgesi-nedir

Akdeniz Bölgesi Nedir?

akdeniz-bolgesi-nedir

akdeniz-bolgesi-nedir

Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden olup Anadolu’nun güneyinde kalır. Genişliği 120-180 km arasında değişir. Batı ve k.batı Ege bölgesi kuzeyinde İç Anadolu Bölgesinin doğusunda kalmaktadır. Yüzölçümü 110000km²’dir. Türkiye’nin yaklaşık %14’ünü kaplar. 1990’ da yapılan nüfus sayımlarına göre 8 milyon insan yaşamaktadır.

Yüzey Şekiller
Toroslar üçüncü jeolojik zamanda oluşmuş Alp – Himalaya sistemine bağlı genç kıvrım dağlarıdır. Yapı bakımından dağınık ve oldukça engebeli bir yapısı vardır. Teke Yarımadası’nın batısında beliren batı Toroslar Taşeli Platosu’na kadar uzanır. Batı ve Orta Toroslar bölge içinde geniş yer tutar. Batı Toroslar Antalya körfezi’nin her iki yanında da yer alır. Bey Dağları, Çiçekbaşı ve Brla Dağları Antalya Körfezi’nin batısında, kuzeybatı-güneydoğu yönlü uzanır.

Akdeniz Bölgesinin İklim Ve Bitki Örtüsü

Genelde bölgede yaz aylarında sıcak ve kurak geçer. Kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yüksekliğe bağlı olarak mevsimler önemli farklılaşmalar görebiliyor. En sıcak ay ortalaması 27-28 derecedir. Kışın ise hava ortalama 10 derece olduğu gibi 2 3 dereceye kadar da düşebilir. Genelde güneyden gelen rüzgârlar çok etkiler.

Akdeniz Bölgesinin Nüfusu

Doğu Karadeniz kıyılarında görülen yoğun nüfus şeridi yoktur. Antalya düzlüğünün sert travertenlerden oluşmuş batı kesimi ile Çukurova’nın kumrul ve batılık kıyı kemsi tenha yerler arasındadır. Akdeniz Bölgesinde çoğunlukla nüfusunu kıyı bölgelerde topluyor. Ovalarda toplu yerleşmeler arasında serpilmiş yerleşmelere de rastlanır. İskenderun Körfezi kıyılarında nüfus yoğunluğu oldukça yüksek yerlerdir. Amanos Dağlarını denize dik inen güvey yamaçları ise çok tenhadır. Amik ovasının çevresindeki yoğunlaşma şeridi Antakya’nın güney doğusundaki tepeli alanlarla doğru sokulur.

Akdeniz Bölgesinin Ekonomisi

Çoğunlukla tarıma dayanır. Türkiye’de tarımdan en fazla gelir elde edilen bölge burasıdır. Bölgedeki tarımsal faaliyet oldukça etkileyicidir. Ekonomik değeri yüksek olan birçok ürün yetiştirilir. Daha çok modern tarım teknikleri yaygındır. Bu sayede daha az zamanla daha çok iş yapabilirsiniz. Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk, yer fıstığı, zeytin, muz, incir, üzüm gibi meyveler. Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlikler ise toprak özelliğine bağlı veya iklime bağlı olarak çok farklılık gösterebilir. Özelliklede turizm açısından önemli olan bölgemiz için gelir düzeyleri farklıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top