Tarih

Ağrı Tarihi ve Hakkında Bilgi

agri-harita

Ağrı Tarihi ve Hakkında Bilgi

agri-harita

agri-harita

Şehir Adı: Ağrı
Nüfusu: 547.210
Yüz Ölçümü: 11,376 km2 (4,4 mi2)
İl Plaka Kodu: 04
Telefon Kodu: (+90) 472
Ağrı’nın Coğrafi Konumu:

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat -Van bölgesi içinde olan yüksek Anadolu yaylasının devamı üst kısımda yer alıyor. Topraklarının %18’ini platolar %46’sını dağlık bölgeler %29’unu ovalar ve %7’side yaylalardan oluşmaktadır. 39.05 ve 40.07 kuzey enlemleri ile 42.20 ile 44.30 doğu boylamlarının arasında yer alan Ağrı, deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte kurulmuş bulunmaktadır.

Ağrı’nın Tarihi:

Bu bölgede egemenlik kurduklarını düşünen Hititler güçlerinin gittikçe kaybedip yitirmesinin Ardından M.Ö 1340-M.Ö. 1200 tarihlerinde Hurriler krallık merkez olan Urfa’dan uzak olan Ağrı’yı ellerinde tutamamışlar.
Ağrı’nın Tarihi Turistlik gezi yerleri:
Rengarenk ışıklandırmalarla buzdan dikit ve sarkıtların bir arada oluşturduğu Buz Mağarasını keyifle gezebilirsiniz. Dilerseniz 200 yıl öncesinde olan İshak Paşa Sarayı veya 3000 yıl öncesinin Doğubeyazıt Kalesi’nde bir gün batımı kızıllığında veya daha ilk gün ışıkları daha doğmadan panoramik bir görsel tablo gibi seyredip keyif alabilirsiniz. Daha da farklı bir yeri görmek istiyorsanız, Adem ile Havva’nın elma yemeden önceki cenneti görün. Ağrı ilimizde bilindik en etnik alan Ağrı Dağı olmakta. Ağrı dağına tırmanarak adeta ülkemizin zirvesine çıkmaktayız. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Ağrı tarihi ve kültürel eşsiz doğal güzelliklere sahip olup ismini de görkemli Ağrı Dağı’ndan alıyor.
Ağrı Dağı’nda doğa yürüyüşleri tırmanışlar ve dağcılıktan kampçılığa birçok etkinlik doğa sporu yapılıyor

Meya Günbuldu Mağaraları:

Diyadin ilçe merkezine 12 km uzak Günbuldu köyündedir. Antik bir kent olarak görünen bu bölgede mağaralar ve tarihi kalıntılar köyün 400 m uzaktadır. İlgi çekici yerleri ise kayalara oyularak yapılmış farklı desenler barınaklar tapınaklar oda ve ibadethaneler çok dikkat çekicidir

Nuh’un Gemisi İzi:

Türkiye-İran arasındaki transit yoluna 3,5km uzakta olan ve Ağrı Dağı’nın güneyinde Telçeker ve Meşar Köyleri arasında doğal bir anıttır. Bu anıt’ın görüntüsü gemiye benziyor ve siluet şeklindedir. Turistlik olarak gezilecek özelliklere sahip Kuşbaşı olarakta görülen bir kafeterya yapılmıştır geminin kalıntılarından.
BALIK GÖLÜ:
Yurdumuzun en yüksek gölü olan Balık Gölü 2241m’lik rakımıyla Doğubayazıt’ın Sinek Yaylasında yer almaktadır. Sandalla gezilebillir alabalık ve sazan balığı bolca vardır. Taşlıçaya 40km uzaklıktadır. Taşlıçay’ın 18km kuzeydoğusunda alabalığı ünlü olan bir lav seti gölüdür. Dinlenme yeri olan kısım ise gölün ağaçlık bölgesidir. Üst kısmında tarihi eski kalıntılar olan 4 dekar boyutunda bir Ada bulunmaktadır.Suyu tatlıdır.

İshak Paşa Sarayı:

Ağrıda gezilecek tarihi güzel mekanlardan bir tanesi olarak bilinen İshak Paşa Sarayı Ağrı Dağı’na yakın olup Doğubayazıt’a 5 kilometre uzakta eski Doğubayazıt yanında sarp kayalar üzerine kurulmuştur kartal yuvalarına benzeyen 116 odalı bu saray aslında türbesi harem ve divan salonları camii surları iç ve dış avluları olan koğuşları da tam olarak bir bey kalesidir. İshak Paşa Sarayı’nın kubbeleri Türkistan kubbelerine benziyor çünkü Selçuklu Osmanlı ve Türkistan mimari özelliklerinin bir araya getiren yapıdır camii Saray Topkapı Sarayını andırdığı bölümleri de var kapıları da Selçuklu sitiline benzemektedir.

Ağrı’nın Ekonomi Yapısı:

Türkiye 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat oranına ulaşmak için özellikle komşu ülkelerle daha samimi ve yakın iletişim kurmaya çalışıyor. Ağrı’da yer alan Çeçen Üniversitesi sayesinde yatırımcılara yerinde ve sorunsuz hizmet verebiliyor ayrıca kalifiye işgücü yetiştirilmesine imkan da sağlamaktadır.
Ağrı’nın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
İlimizde gittikçe daha çok hareketlenme olduğundan dolayı Turizm faaliyetlerinin gün geçtikçe artması Ağrı’daki konaklama ihtiyaçlarını da düzene sokmuş bulunuyor. Turistler gezi seyahat amaçlı geldiklerinde rahatlıkla konaklanacağınız birden çok alternatifler çıkacak karşınıza.

Ağrı’nın Yöresel lezzetleri:

Her ilin kendine özgü lezzetleri vardır Ağrıda ise birden çok tatlı hamur işi içecek türleri vardır. İlk olarak Ağrı denince başta gelen yemekler kuymak haşıl kete hengel, erdek ve daha birçok lezzetler vardır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top