Sağlık

Adet Döneminde Kilo Alınır mı?

Adet Döneminde Kilo Alınır mı

Kadın adaylarda en zor kilo verme dönemi genel olarak adet döneminde görülmektedir. Adet döneminde kilo alma genel olarak su tutulumundan kaynaklanabilmektedir. Bazı kadın adaylarda su tutulumunu şişkinlik olarak düşünülmektedir. Genellikle adet sürecinden önceki süreçte bağırsak hareketleri ile ilgili problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu su tutulumuna neden olabilmektedir. Şişkinlik bağırsak bölgesinde gaz birikmesi nedeniyle oluşmaktadır. Şişkinlik adet sancılarının sürekli olarak çoğalmasına neden olabilmektedir. Peki, adet döneminde kilo alınır mı? Adet döneminde kilo artışı genel olarak ortalama 0,5 ve 2 kg. arasında olabilmektedir. Fakat bu kişiye göre değişebilmektedir. Bazı kadınlarda kilo alış veriş problemi fark edilmemektedir.

Regl Döneminde Neden Bir Şeyler Yenmek İstenir?

Zayıflama süreci boyunca psikolojik bir şekilde veya hormon değişiklikleri sebebiyle canımız sürekli bir şeyler istemektedir. Bu dönem içerisinde bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyabiliriz. Özellikle kalorisi yüksek oradan bulunan tatlı çeşitleri daha çok ilgimizi çekebilir. Adet dönemi boyunca diyet yapmak için bu bir engel olmaması gerekmektedir. Adet döneminde kilo vermek için genel anlamda diyet listesi bozulmaması gerekmektedir. Doğru beslenme şekilleri ile vücudumuzda yer alabilecek dengesizliği kolaylıkla düzenleyebilir ve zorlanmadan en iyi şekilde diyete devam edebiliriz. Adet dönemi boyunca şişkinlik ve geçici kilo alma olduğu görülmektedir. O haftadan itibaren zayıflama yavaşlar veya durabilmektedir. Bunun nedeni insan metabolizmasının farklı olarak çalışmasıdır ve 200 kaloriye kadar artış görülmektedir. Bu durumda birkaç kilo alınması görülebilmektedir.

 Adet Dönemi Bittikten Sonra Kilo Verilir Mi?

Adet dönemindeyken kilonuz sabit kalsa da regl dönemi bittikten hemen sonra kilolarınızı topluca verebilirsiniz. Bu yüzden adet döneminde kilo veremiyorum düşüncesinde bulunmanız yanlış olarak bir tercih olacaktır. Adet dönemi boyunca bu durum çok gözlemlenen bir koşullar arasında bulunmaktadır. Bayanların genel olarak öncelikle tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu durumda tatlı yemek yerine daha fazla tok tutan ve iştah kesen yiyecekler tercih edilebilir.

Regl Döneminde Yaşanan Problemler

Günümüzde binlerce kadın adet dönemi boyunca karbonhidrat ihtiyacı duymaktadır. Özellikle çikolatalı ve hamurlu tatlılara daha fazla istek duyabilmektedir. Bununla beraber adet döneminde gerginlik, halsizlik, kilo artışı veya şişkinlik gibi rahatsız edici koşullar görülebilmektedir. Meme uçlarında hassasiyet, baş ağrısı, sivilce, unutkanlık, bel ağrısı, güven azalması, konsantre eksikliği, gerginlik, cinsel isteklerde değişiklik, kalp çarpıntısı, aşırı duygusal hassasiyet ve ağlama nöbetleri de görülmektedir. Bu oluşan belirtiler 25–35 yaş arasında başlayabilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top