Biyoloji

Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin Ortak Özellikleri

Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin Ortak Özellikleri

Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin Ortak Özellikleri

Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin Ortak Özellikleri

Açık ve Kapalı Tohumlu Bitkilerin Ortak Özellikleri

Açık Tohumlu Bitkiler;

Bu bitkilerde tohumlar bir meyve yapısı ile korunmaz yani açık bir durumda bulunurlar. Yaprakları genellikle iğne şeklindedir Bu yapı, yapraktan su kaybını en aza indirmektedir. Çoğu açık tohumlu bitki yapraklarını dökmesine karşın her zaman canlı ve yeşil yapraklara sahip olduğu için yıl boyu Fotosentez yapabilir. Çoğunlukla ağaç ya da çalı biçiminde bitkilerdir.

Etrafımızda sıklıkla gördüğümüz açık tohumlu bitkiler çam, ladin ve göknar gibi kozalaklı bitkilerdir. Çoğu kozalaklı bitkide dişi ve erkek kozalaklar aynı bitki üzerinde farklı dallarda bulunur. Erkek kozalaklar küçüktür ve kolaylıkla dikkatimizden kaçabilir. Dişi kozalaklar ise daha büyü yapıdadır. Bunlar, tohumlar belirli bir olgunluğa ulaşana kadar bitki üzerinde kalır.

Kapalı Tohumlu Bitkiler;

Kapalı tohumlu bitkiler, diğer adıyla çiçekli bitkiler, bitkiler aleminin en kalabalık grubunu oluşturmaktadır. Günümüzdeki bitkilerin % 96’sı bu grubun üyesidir ve yaklaşık 250.000 tanımlanmış türü mevcuttur. Açık tohumlu bitkilerden farklı olarak çiçekli bulunur ve tohum meyve ile kuşatılmıştır. Günlük hayatta tükettiğimiz kavun, pirinç, mısır ve diğer pek çok yiyecek kapalı tohumlu bitkilerden elde edilen besinlerdir.

Pek çoğumuz çiçeklerin kokusuna, renklerine ve biçimlerine hayran oluruz. Bizde hayranlık uyandıran çiçeklerin biyolojik görevi ise üremenin ve neslin devamının sağlanmasıdır. Bit bitkinin polenlerini diğer bitkinin polenlerini diğer bitkiye ulaştırma sürecinde en önemli polen taşıyıcılarından bir tanesi böceklerdir. Çiçeğin rengi veya biçimi nedeniyle çiçeğe konan bir böceğin vücuduna yapışan polenler, böcek ile birlikte diğer bir çiçeğe ulaşır. Çiçeklerin %80’inin tozlaşmasında böcekler baş rolü oynar. Diğer çiçekler ise rüzgar, kuşlar veya memeliler gibi diğer aracıları kullanarak tozlaşır. Hangi böcek, kış veya memelinin hangi çiçek tarafından cezbedilebileceği çiçeğin rengi, kokusu ve şekline bağlıdır.

Bir bitki poleninin çiçekte bulunan dişi organ üzerine ulaşmasıyla tozlaşma gerçekleşir. Bunu takip eden süreçte döllenme ile tohum oluşur. Tohumun etrafında çiçekteki yumurtalığın gelişmesi ile meyve adı verilen yapı oluşur. Meyveler içerdikleri tohumlara bir koruma sağlamanın yanında tohumun yayılmasında’da önemli iş görür.

Örneğin Sümer ve Eski Mısırlılardan kalan yazıtlarda söğüt ağacı yapraklarının ve kabuğunun ağrı kesici özelliklerinden bahsedilir. Bugün kullandığımız aspirinin orjinal etken maddesi söğüt bitkisinin yaprak ve kabuk özütlerinden elde edilir. Sıtmanın tedavisinde kullanılan kinin maddesi kınakına ağacının kabuklarından elde edilir. Günümüzde, bitkisel kaynaklı ilaç ve tedaviler Dünya nüfusunun %80’inin tıbbi ihtiyaçlarını karşılaşmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top